Cera trądzikowa, inaczej nazywana cerą problematyczną czy z niedoskonałościami, nierzadko sprawia swoim właścicielom w każdym wieku sporo wyzwań, a trądzik pospolity i różowaty to jedne z najczęstszych chorób skórnych. Nieproszone niespodzianki takie jak zaskórniki, wągry, pryszcze, zaczerwienienia, zmiany zapalne czy blizny potrądzikowe potrafią zepsuć samopoczucie każdego i to na długo. W jaki sposób zatem ułożyć odpowiednia rutynę pielęgnacyjną dla cery trądzikowej aby widocznie poprawić jej stan i cieszyć się zdrową skórą bez “nieprzyjaciół” przez cały rok?
Trądzik pospolity a trądzik różowaty.
Trądzik pospolity to choroba o podłożu zapalnym i na jej nasilenie oraz przebieg wpływa wiele różnych czynników np. wzmożona produkcja androgenów, nadmierne wydzielanie sebum, rogowacenie naskórka, czy bakterie kolonizujące skórę. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do powstawania: nasilonego łojotoku, zaskórników zamkniętych i otwartych, zmian zapalnych w postaci grudek, krostek czy pryszczy, które następnie, jeśli niewłaściwie traktowane, mogą przemieniać się w stałe przebarwienia, a nawet blizny.
Trądzik to również skóra w przebiegu trądziku różowatego. Trądzik różowaty jest często chorobą przewlekłą i diagnozowaną w wieku dorosłym. Jego przyczyną są zaburzenia naczynioruchowe i nieprawidłowe reakcje o podłożu immunologicznym: cukrzyca, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy. Trądzik różowaty nasila się pod wpływem nadmiernego stresu, promieniowania UV, nieodpowiedniej diety, czy źle dobranych kosmetyków. W zależności od nasilenia objawów trądzik różowaty może występować w postaci:
- rumienia przelotnego lub stałego na twarzy w okolicy czoła, policzków, nosa i brody.
- wyprysków i grudek spowodowanych przerostem gruczołów łojowych.
- wysokiej reaktywności i wrażliwości skóry.
- suchości skóry, pieczenia i szczypania w obrębie zmian.
Jak pielęgnować cerę trądzikową?
W przypadku obu rodzajów trądziku bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto zadbać o skuteczne ale delikatne oczyszczanie twarzy, a także kosmetyki o działaniu regulującym proces złuszczania naskórka. Wśród nich możemy wymienić takie składniki jak retinol, kwasy AHA (kwas glikolowy i migdałowy) i BHA (kwas salicylowy, betaina salicylowa). Formuły kosmetyków przeciwtrądzikowych zawierają również składniki aktywne o silnych właściwościach antyseptycznych i normalizujących pracę gruczołów łojowych (olejek z wrotycza marokańskiego, prebiotyki, oczar wirginijski) i kojących skórę (niacynamid, ekstrakt z korzenia Gromwell, olej z rokitnika). W przypadku cery trądzikowej nie należy zapominać o prawidłowym stanie bariery hydrolipidowej skóry poprzez stosowanie kosmetyków bogatych w ceramidy, nawilżające cukry, kwasy tluszczowe czy skwalan. Kosmetyki na trądzik różowaty w szczególności powinny zawierać silne antyoksydanty (witamina C, witamina E, kwasy PHA) oraz składniki wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne (np. trokserutyna).
Krok 1 - oczyszczanie cery trądzikowej
Oczyszczanie skóry to bardzo ważny etap w pielęgnacji cery trądzikowej. Przede wszystkim wskazane jest stosowanie najdelikatniejszych produktów do mycia twarzy, które posiadają neutralne pH, nie zawierają agresywnych składników myjących i nie powodują przesuszania skóry. Priorytetem w oczyszczaniu skóry trądzikowej jest wyeliminowanie uczucia “ściągnięcia” skóry po umyciu i utrzymanie bariery hydrolipidowej w równowadze. Tu z pomocą przyjdzie nasza delikatna emulsja do oczyszczania i demakijażu Smoothie Skin. Emulsja ta przeznaczona jest do codziennego stosowania nawet dla bardzo wrażliwej, reaktywnej i trądzikowej cery, w tym z trądzikiem różowatym.
Krok 2 - antyoksydacja cery trądzikowej
Promieniowanie UV to czynnik zewnętrzny, który w znaczącym stopniu wpływa na zaostrzenie objawów zarówno trądziku pospolitego, jak i różowatego. Sprzyja namnażaniu się wolnych rodników, które przedłużają trwanie stanów zapalnych, a tym samym powodują degradację włókien kolagenowych i szybsze starzenie się skóry. Ponadto promienie słoneczne przyczyniają się do przyspieszonego przepływu krwi, co wpływa na utrzymywanie się rumienia na skórze. Doskonałym kosmetykiem na dzień do cery trądzikowej będzie więc serum z witaminą C i kwasem ferulowym, który dodatkowo podbije jej skuteczność antyoksydacyjną. Istotna jest forma witaminy C. Powinna być stabilna: etylowana lub olejowa, ponieważ czysty kwas askorbinowy będzie jedynie dodatkowo podrażniał i tak już osłabioną cerę trądzikową. Nasze ujędrniające i rozjaśniające serum z witaminą C i peptydem Sunrise Serum idealnie ochroni cerę trądzikowa przed wolnymi rodnikami. O jego spektakularnych wynikach, popartych badaniami aparaturowymi, na działanie antyoksydacyjne przeczytasz tutaj. W dzień, pamiętaj również o codziennej aplikacji kremu z wysoką fotoprotekcją.
Krok 3 - złuszczanie cery trądzikowej
Złuszczanie to niezwykle ważny krok w codziennej pielęgnacji cery trądzikowej. Regularne złuszczanie naskórka i stymulowanie jego procesu odnowy pozwala zrównoważyć produkcję sebum, zredukować niedoskonałości, odblokować pory, wyrównać koloryt, wygładzić, nawilżyć i zregenerować skórę. Podczas gdy złuszczanie chemiczne to game-changer w pielęgnacji, złuszczanie fizyczne w formie peelingu z drobinkami lub manualnego oczyszczania twarzy może przyczynić się do rozprzestrzenianie się trądziku. Kosmetyki złuszczające skórę stosuje się przede wszystkim w pielęgnacji nocnej. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku należy kierować się jego działaniem aktywnym.
Złuszczające serum z kwasami 15% Sunset Serum jest produktem przeznaczonym do każdego rodzaju cery, ale w szczególności zalecane jest dla cer trądzikowych, w tym z trądzikiem różowatym. Dlaczego? Jego starannie dobrana, skoncentrowana formuła zawiera skuteczną, a zarazem bezpieczną dla cery wrażliwej i trądzikowej, 15% kombinację kwasów AHA, BHA i PHA. Dodatkowo, silne właściwości antyoksydacyjne kwasu maltobionowego zawartego w Sunset Serum chronią komórki skóry przed wolnymi rodnikami, będącym najczęstszym wyzwalaczem trądziku różowatego.
Krok 4 - nawilżanie cery trądzikowej
Krok, o którym nie można zapomnieć w pielęgnacji cery trądzikowej to jej prawidłowe nawilżanie. Zarówno w przypadku skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym, jak i różowatym. Jest to szczególnie ważne jeśli w naszej codziennej pielęgnacji używamy produkty na bazie kwasów czy retinoidów. Niewystarczające nawilżenie wpływa na osłabienie bariery hydrolipidowej i może doprowadzić do zaostrzenia się zmian trądzikowych. Jakie kremy do cery trądzikowej sprawdza się najlepiej? Warto wybierać te, które oprócz nawilżenia:
- mają działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne i antyoksydacyjne.
- przynoszą ukojenie skóry i wyciszenie stanów zapalnych.
- mają lekką konsystencję, nie obciążają skóry i nie zostawiają tłustego filmu.
- nie zawierają składników okluzyjnych i nie powodują powstawania zaskórników.
Na dzień, polecamy lekki krem nawilżający i wygładzający Blue Balance, który długofalowo reguluje produkcję sebum, nadając cerze pół-matowe wykończenie. Idealnie sprawdza się pod makijaż i SPF. Dzięki zawartości mikrolag, cennego olejku z wrotycza marokańskiego, prebiotyku i oczaru łagodzi stany zapalne, redukuje nadmiar sebum, widoczność porów oraz drobnych zmarszczek.
Na noc, oprócz nawilżenia warto postawić na dodatkowe działanie aktywne skoncentrowane na redukcji przebarwień pozapalnych i potrądzikowych, z którymi zazwyczaj boryka się skóra trądzikowa. Nasz bestsellerowy krem na przebarwienia z niacynamidem i N-acetyloglukozaminą Bright Vibes nie tylko rozjaśnia przebarwienia pozapalne i wyrównuje koloryt skóry, ale również głęboko nawilża i odżywia skórę. Dodatkowy bonus dla cery trądzikowej? Bright Vibes zawiera trokserutynę, która obkurcza naczynia krwionośne i uspokaja rumień przy trądziku różowatym.
Właściwa pielęgnacja domowa to ważny element dbania o skórę trądzikową, natomiast należy pamiętać że trądzik pospolity i różowaty to choroba skory, które wymagają konsultacji lekarza dermatologa, zarówno w kontekście ich diagnozy jak i sposobu leczenia.