Rodzaje kwasów kosmetycznych
Kwasy kosmetyczne to substancje zaliczane do grupy hydroksykwasów (kwasów hydroksylowych). Ze względu na budowę czasteczki dzielimy je na AHA, BHA i PHA ale rodzaj ów kwasów jest znacznie więcej i nie każdy da się zaklasyfikować do powyższych grup, jak np. kwas traneksamowy czy ferulowy. Siła i sposób działania kwasu zależy przede wszystkim od wielkości jego cząsteczki. Produkt będzie tym mocniejszy, im mniejsza cząsteczka kwasu w nim zawartego. Mniejsze cząsteczki znacznie łatwiej przenikają przez naskórek, przez co działają silniej. Nie tylko ważne jest stężenie kwasu - im wyższe, tym mocniejsze działanie, ale także jego pKa (wyznacznik zdolności dysocjacji kwasu w roztworze) i pH kosmetyku.
Kwasy AHA
czyli alfa-hydroksykwasy należą do tzw. kwasów owocowych, ponieważ naturalnie znajdziemy je właśnie w owocach. Odgrywają znaczącą rolę w procesach rogowacenia skóry (keratynizacji). Poluzowują wiązania między korneocytami, ułatwiając złuszczanie martwych komórek naskórka. Są to najsilniejsze kwasy o najmniejszej cząsteczce, dlatego ich stosowanie wiąże się z największym ryzykiem podrażnień.
Jakie korzyści oferują kwasy AHA?
- spowalniają proces starzenia się skóry
- stymulują produkcję kolagenu i elastyny
- usuwają martwy naskórek i odblokowują pory
- redukują niedoskonałości, blizny i przebarwienia
- wyrównują koloryt i wygładzają skórę
- nawilżają i zwalczają suchość oraz wiotkość skóry
Najpopularniejsze kwasy AHA to: kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy i szikimowy.
Najbardziej aktywnym kwasem z grupy AHA jest kwas glikolowy, ponieważ ma najprostszą budowę oraz najmniejszą masę cząsteczkową, dzięki czemu łatwo i głęboko wnika w skórę. Jest bezbarwny i bezwonny, nie wykazuje toksyczności, nie powoduje alergii, jest dobrze tolerowany przez skórę. Kwas glikolowy w stężeniu 3-15%, stosowany w preparatach do pielęgnacji domowej, wywołuje mikroskopijne złuszczanie warstwy rogowej naskórka, nawilża, przyspiesza regenerację i odnowę skóry właściwej.
KWASY BHA
czyli beta-hydroksykwasy. Do tej grupy kwasów należy tylko jeden kwas – salicylowy. W przeciwieństwie do kwasów AHA, ma on lipofilowy charakter, czyli jest rozpuszcza się w tłuszczach. Dzięki temu głębiej przenika w ujściach gruczołów łojowych, potocznie nazywanych porami. Nie jest fotouczulający, wiec można go bezpiecznie stosować w pielęgnacji skóry przez cały rok. Zazwyczaj poleca się go osobom o skórze tłustej, które walczą z nadmiernym wydzielaniem sebum i trądzikiem.
Jakie rezultaty dają kwasy BHA?
- normalizują pracę gruczołów łojowych, zmniejszają produkcję sebum
- działają antybakteryjnie i antyseptycznie
- odblokowują i zwężają pory, redukują zaskórniki
- zapobiegają powstawaniu trądziku
- rozjaśniają przebarwienia pozapalne
- są łagodniejsze niż kwasy AHA, powodują mniejsze podrażnienia.
Kwas salicylowy ma różne formy i pochodne:
- Betaina Salicylowa - pochodzący z buraka cukrowego aminokwas. Łączy w sobie kwas salicylowy oraz betainę, która koi i nawilża skórę.
- Sodium Salicylate – sól sodowa kwasu salicylowego, stosowana głównie jako konserwant.
- Capryloyl Salicylic Acid – lipofilowa pochodna kwasu salicylowego, którą stosuje się w pielęgnacji cery trądzikowej i dojrzałej.
KWASY PHA I BIONOWE
Poli-hydroksykwasy charakteryzują się dużym rozmiarem cząsteczki, a zatem wolno przenikają w głąb skóry. Zapewniają efekty podobne do AHA, ale mniej podrażniają skórę, przez co świetnie sprawdzają się przy cerach wrażliwych, suchych i naczynkowych. Jeśli do cząsteczki PHA przyłączy się dodatkowa cząsteczka cukru, otrzymamy kwas bionowy. Kwasy PHA i bionowe nazywane są kwasami nowej generacji.
Co dobrego oferują kwasy PHA?
- są humektantami, nawilżają i regenerują skórę
- rozjaśniają cerę i wyrownują koloryt
- wygładzają, przez co zmarszczki stają się mniej widoczne
- zmniejszą podrażnienia, przesuszenia i zaczerwienienia
- działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie
- łagodzą podrażnienia, poprawiają elastyczność
Który z kwasów więc wybrać?
Najbardziej skuteczne produkty z kwasami działają stopniowo i kompleksowo. Są mieszanką kilku rodzajów kwasów, tak by skutecznie się uzupełniać i działać na kilka potrzeb skóry jednocześnie, nie powodując podrażnień.
Złuszczające serum z kwasami SUNSET SERUM zawiera skuteczną, a zarazem bezpieczną dla cery wrażliwej, 15% kombinację kwasów AHA, BHA i PHA. Synergiczne działanie kwasu traneksamowego, maltobionowego i glikolowego w połączeniu z salicylanem betainy i kompleksem kwasów owocowych AHA delikatnie, ale efektywnie usuwa martwe komórki naskórka i reguluje wydzielanie sebum. Sunset Serum złuszcza, ale także rozjaśnia, poprawia elastyczność i nawilżenie skóry. Przyspiesza jej naturalną zdolność do regeneracji, stymulując produkcję kolagenu i elastyny.
Po 4 tygodniach stosowania:
100% badanych deklaruje, że Sunset Serum:
- odnawia naskórek i wygładza skórę.
- daje uczucie jędrnej, nawilżonej i elastycznej skóry.
- sprawia, że skóra odzyskuje zdrowy wygląd i blask.
- zapobiega powstawaniu niedoskonałości.
- poleciłoby produkt przyjaciółce.
95% badanych deklaruje, że Sunset Serum:
- zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek.
- daje uczucie napiętej skóry.
- widocznie redukuje pory i nadmiar sebum.
- widocznie rozjaśnia istniejące przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych.
- ujednolica i wyrównuje koloryt skóry.
- wyraziło intencje zakupu.
Gotowa by przenieść swoja pielęgnację na wyższy poziom?